• Wpisów: 33
  • Średnio co: 77 dni
  • Ostatni wpis: 304 dni temu, 12:12
  • Licznik odwiedzin: 8 681 / 2642 dni
 
pustyportfel
 
Ustawa o kredycie hipotecznym zmienia się w ostatnich latach na korzyść kredytobiorców, także pod kątem restrukturyzacji umowy. Czy ryzyko wypowiedzenia współpracy przez bank detaliczny jest duże i z czym w ogóle się wiąże, jakie przedstawia konsekwencje? Możesz się tego dowiedzieć na portalu www.na-raty.com.pl/
gdzie zbierane są najświeższe informacje na temat finansów.

Przede wszystkim nie musisz się obawiać nawet drastycznych sytuacji, ponieważ bank zgodnie z uwarunkowaniami ustawy o kredycie hipotecznym nie może od razu zająć nieruchomości. Bank bierze odpowiedzialność za przygotowanie planu restrukturyzacji do akceptacji przez klienta, jeżeli istnieją do tego przesłanki ekonomiczne. Jeżeli tych nie ma, wtedy kredytobiorca otrzymuje sześć miesięcy na sprzedaż nieruchomości i na uregulowanie zobowiązania. Większość banków stosuje korzystne zabezpieczenia umów, w tym oświadczenie o poddaniu się egzekucji komorniczej. Kredytobiorcy ze słabszą zdolnością kredytową podpisują najczęściej weksel in blanco. To papier wartościowy, który bank może przekazać do natychmiastowej windykacji, na uproszczonych procedurach. Na wypadek zniszczenia lokalu opłaca się inwestycja w dodatkowe ubezpieczenie. Niestety takie ubezpieczenie to drogi produkt obwarowany wieloma ograniczeniami.

Ryzyko wypowiedzenia umowy kredytowej nie wiąże się tylko z zaniedbaniami ekonomicznymi, ale również ogólnymi zaniedbaniami nieruchomości. Jeżeli kredytobiorca obniża świadomie wartość nieruchomości bank może poprosić o dodatkowe zabezpieczenia, co bywa w niektórych przypadkach niezwykle problematyczne. Przy braku porozumienia dochodzi do zerwania umowy. Kredytobiorca nie może również zmienić przeznaczenia nieruchomości po zastosowaniu kredytu hipotecznego. Bank od razu zrezygnuje ze współpracy.

Próba restrukturyzacji kredytu hipotecznego po wystąpieniu kłopotów ekonomicznych to na pewno duże prawne ułatwienie dla kredytobiorców. Narzędzia restrukturyzacyjne sprawdzą się jedynie w momencie, kiedy klient banku nie stracił całkowicie płynności, nie wpadł w spiralę zadłużenia i posiada dalej stabilny dochód lub szybkie perspektywy powrotu na ścieżkę zarobkowania. Pamiętaj również, aby dbać o nieruchomość, nie zmieniaj jej statusu na komercyjny i odpowiadaj na wszystkie pytania banku dotyczące potencjalnego uzupełnienia zabezpieczeń.

Nie możesz dodać komentarza.