• Wpisów: 33
  • Średnio co: 77 dni
  • Ostatni wpis: 304 dni temu, 12:12
  • Licznik odwiedzin: 8 681 / 2642 dni
 
pustyportfel
 
Zamrożenie gospodarki pociągnęło za sobą konsekwencje dotyczące udzielania kredytów hipotecznych, zdecydowanie najpopularniejszego zobowiązania długoterminowego w Polsce. Kulturowo własna nieruchomość to obowiązkowy symbol statusu, dlatego trudno mówić o ogromnym ograniczeniu płynności. Z drugiej strony banki detaliczne zaostrzyły wyraźnie kryteria akceptacji wniosków kredytowych. W jaki konkretnie sposób? Przekonasz się o tym na blogu www.mamkredyt.eu.

Rosną wymagania stawiane kredytobiorcom
Wkład własny rośnie, nawet do 30 procent w niektórych placówkach. To duże ograniczenie dla kredytobiorców, którzy muszą w trudniejszych czasach wyłożyć nawet o kilkadziesiąt tysięcy więcej w porównaniu do sytuacji sprzed kilku miesięcy. Z rynku kredytów hipotecznych w czasie zamrożenia gospodarki wyklucza się właściwie właścicieli działalności gospodarczej, tym bardziej wykonujących obowiązki w ryzykownych sektorach (stacjonarna obsługa klienta, bezpośredni kontakt). Standardowa praktyka to podnoszenie marży w bankach w celu zachowania zysków. Banki, które dotychczas akceptowały wkład własny na poziomie 10 procent zmieniły widełki na ustawowe, czyli 20 procent (przykład PKO BP). Im mniejszy wkład własny, tym gorsze marże, tak można podsumować sytuację przeciętnego kredytobiorcy. Nie powinno również dziwić większe skupienie na scoringu i nawet najmniejszych wadach występujących w historii spłaty zadłużenia, zdolności kredytowej. Kredytobiorca ryzykowny ekonomicznie w czasach kryzysu gospodarczego otrzyma automatyczną odmowę.

Promocje wygasły, a kredyt hipoteczny to już produkt premium
W ostatnich tygodniach wiele banków wycofało się całkowicie z promocyjnych ofert kredytów hipotecznych. Preferencyjne warunki z dużym prawdopodobieństwem nie wrócą przez najbliższy rok. Tendencja, która sprzyja kredytobiorcom to spadek cen nieruchomości, mniejsza tendencja spekulacyjna wśród flipperów, dalsze luzowanie polityki monetarnej (stopy procentowe na historycznych poziomach, praktycznie zerowych). Dobra praktyka to wnioskowanie o wydłużenie ważności decyzji kredytowej. Kredytobiorca powinien zdecydować się na taki krok ze względu na duże ograniczenia w kontakcie z doradcami kredytowymi (reguła pracy zdalnej). W ten sposób zapewnisz sobie większą elastyczność, nawet przy dłuższym rozpatrywaniu wniosku.

Alternatywny, tani wynajem?
Kredytobiorcy, którzy chcieli przejść na swoje widzą spadające ceny wynajmu lokali w dobrych lokalizacjach, co zaczyna konkurować z ratą miesięczną dla kredytu hipotecznego. To jeden z najczęściej poruszanych problemów, szczególnie w największych aglomeracjach, gdzie jednak dobrych miejsc na inwestycje deweloperskie powoli brakuje.

Kilka słów o ubezpieczeniu i niekoniecznie większych kosztach zobowiązania
Kredyt hipoteczny niekoniecznie bardzo podrożał, ale wzrosły wymagania, co do analizy kredytobiorcy. Banki naturalnie dalej rywalizują o klientów, jednak muszą spełniać odgórne wytyczne ustawowe i zaspokoić interesy akcjonariuszy, co wiąże się z podwyższeniem marży. Uważaj też na kwestie ubezpieczenia w bankach z licznymi ograniczeniami. Często lepsza praktyka to samodzielne dopasowanie dobrej umowy.

Wkład własny rośnie, promocyjne oferty kredytów hipotecznych, wydłużenie ważności decyzji kredytowej

Nie możesz dodać komentarza.